W maju 2017 r. na życzenie Koordynatorki Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Kuźni Raciborskiej Pani Teresy Kowalewskiej, Prowadzący nie działającego już Teatru Amatorskiego "Na Zamku" (teatrnazamku.theatrumartes.pl) wyrazili zgodę na przygotowanie programu artystycznego z okazji zakończenia IV roku akademickiego UTW. Znalazła się grupa osób, które chciały przeżyć wspaniałą przygodę ze sceną, a umożliwił Im to ówczesny Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Kuźni Raciborskiej Pan Michał Fita, wyrażając zgodę na próby i występy w sali widowiskowej MOKSiR-u. Po kilku udanych wydarzeniach artystycznych, o różnorodnej tematyce, w marcu 2018 r. wyłoniła się idea utworzenia Teatru "Senioralne Forte". Od czerwca 2018 r. zespół nie był już związany z UTW.

Grupę artystyczną tworzyli głównie Seniorzy. Lecz w ramach integracji międzypokoleniowej zdarzało się, że dołączała również Młodzież, zarówno licealna jak i starsza. Uczestnicy, zanim wystąpili przed Publicznością, musieli zapoznać się z tajnikami świata teatru, czyli przejść wiele warsztatowych ćwiczeń językowych, głosowych, ogrywania sceny, kreatywności, odpowiedniej postawy, śpiewania, choreografii, rozbudzania emocji oraz zasad savoir-vivre’u. Dużą uwagę zwracało się szczególnie na pamięć, wprowadzając przeróżne techniki zapamiętywania. Adepci sztuki mieli możliwość wykształcenia czystszej barwy głosu, poprzez jego obniżanie lub podwyższanie. Odpowiednia regulacja oddechem pozwalała nie tylko na prawidłowe wygłaszanie tekstu, ale i poprawiała kondycję oraz samopoczucie, w szczególności w śpiewie i tańcu na scenie.

Prowadzącymi Teatr "Senioralne Forte" byli:

Teresa Okaj – polonistka, instruktorka teatru, kultury żywego słowa i regionalizmu. Wypracowała własne metody i formy pracy w dziedzinie sztuki teatralnej, które przynoszą rezultaty w przygotowaniach młodzieży do szkół teatralnych, w konkursach recytatorskich, wystawianych spektaklach oraz w propagowaniu tradycji śląskiej. Przygotowane przez Nią ćwiczenia do emisji głosu eliminują wady wymowy. Przygotowała z Młodzieżą wiele sztuk teatralnych, montaży słowno-muzycznych oraz biesiad śląskich (więcej tutaj: teregrec.theatrumartes.pl). Przygotowywała scenariusze i scenografię dla teatru.

Łukasz J. Porwoł – muzyk, multiinstrumentalista, autor tekstów piosenek i kompozycji instrumentalnych, instruktor zespołów folklorystycznych oraz pomysłodawca wielu programów artystycznych wystawianych w regionie. Ma w swoim dorobku kilka sztuk teatralnych, które spotkały się z uznaniem ludzi teatru, kultury, językoznawców i polonistów. Odpowiadał za oprawę muzyczną widowisk i spektakli oraz dbał o garderobę teatru.

Teatr "Senioralne Forte" nie był Stowarzyszeniem i nie posiadał osobowości prawnej, był tylko samodzielnym tworem zrzeszającym grupę osób. Z dniem 31 marca 2023 r. po prawie sześciu latach zakończył swoją działalność. W tym czasie Prowadzący przygotowali Uczestników do następujących programów artystycznych, montaży słowno-muzycznych oraz spektakli teatralnych: