logo

W maju 2017 r. na życzenie Koordynatorki Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Kuźni Raciborskiej Pani Teresy Kowalewskiej, Prowadzący nie działającego już Teatru Amatorskiego "Na Zamku" (teatrnazamku.theatrumartes.pl) wyrazili zgodę na przygotowanie programu artystycznego z okazji zakończenia IV roku akademickiego UTW. Znalazła się grupa osób, które chciały przeżyć wspaniałą przygodę ze sceną, a umożliwił Im to ówczesny Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Kuźni Raciborskiej Pan Michał Fita, wyrażając zgodę na próby i występy w sali koncertowej MOKSiR-u. Po kilku udanych wydarzeniach artystycznych, o różnorodnej tematyce, w marcu 2018 r. wyłoniła się idea utworzenia Teatru "Senioralne Forte". Od czerwca 2018 r. zespół nie jest już związany z UTW.


Grupę artystyczną tworzą głównie Seniorzy. Lecz w ramach integracji międzypokoleniowej zdarza się, że dołącza również Młodzież, zarówno licealna jak i starsza. Uczestnicy, zanim wystąpią przed Publicznością, muszą zapoznać się z tajnikami świata teatru, czyli przejść wiele warsztatowych ćwiczeń językowych, głosowych, ogrywania sceny, kreatywności, odpowiedniej postawy, śpiewania, choreografii, rozbudzania emocji oraz zasad savoir-vivre’u. Dużą uwagę zwraca się szczególnie na pamięć, wprowadzając przeróżne techniki zapamiętywania. Adepci sztuki mają możliwość wykształcenia czystszej barwy głosu, poprzez jego obniżanie lub podwyższanie. Odpowiednia regulacja oddechem pozwala nie tylko na prawidłowe wygłaszanie tekstu, ale i poprawia kondycję oraz samopoczucie, w szczególności w śpiewie i tańcu na scenie.

Teatr "Senioralne Forte" nie jest Stowarzyszeniem i nie posiada osobowości prawnej, jest tylko samodzielnym tworem zrzeszającym grupę osób. Do tej pory Prowadzący przygotowali Uczestników do następujących programów artystycznych, montaży słowno-muzycznych oraz spektakli teatralnych: